Aktualności: 8 POMP NA 8 MARCA! Spacer z Tomaszem Wieczorkiem

8 POMP NA 8 MARCA! Spacer z Tomaszem Wieczorkiem

 

Przewodnik po Szczecinie Tomasz Wieczorek i Stowarzyszenie OSWJANIE SZTUKI zapraszają wraz z partnerami na spacer tropem szczecińskich pomp – pretekstów do opowiadania miejskich historii.

Pompy! Porozrzucane po Szczecinie przypominają o dawnych czasach. Kiedyś pełniły niezwykle ważne funkcje społeczne – to przy nich spotykali się ludzie i nabierając wodę, rozmawiali. Dziś już tłumów przy nich nie widać, chyba że akurat mijacie grupę spacerowiczów, którzy wybrali się na spacer szlakiem Pompastyczny Szczecin.

Pompastyczny Szczecin to akcja, której pomysłodawcą i inicjatorem jest przewodnik po Szczecinie – Tomasz Wieczorek. To on poświęcił szczecińskim pompom cały projekt, w ramach którego zaprasza też szczecinianki i szczecinian do nadawania im kobiecych imion. Dlaczego? Jak tłumaczy sam autor: „Powodów jest wiele, a jednym z nich jest to, że często prawie zupełnie nie są znane kobiety, które stały obok znanych z historii mężczyzn.” Warto je przypomnieć wraz z imionami bogiń czy patronek, którymi także nazywane są pompy.

Organizatorzy zapraszają na spacer śladem śródmiejskich pomp i ich patronek z okazji Dnia Kobiet! Start 8 marca (wtorek) o godz. 18.08 przy fontannie na pl. Orła Białego. Spacer potrwa ok. 2 godzin. Udział jest BEZPŁATNY.

O przewodniku:

Tomasz Wieczorek. Przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja „ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY”, której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem „ZAMEK SZCZECIŃSKI”. Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKiEM pt. „SZCZECiN GWiEZDNE MiASTO”.

Współorganizatorami i partnerami trasy są:
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki

02.03.2022