Aktualności: Dziś startuje Festiwal Młodych Talentów

W piątek startuje Festiwal Młodych Talentów

 

Przesłuchania odbędą się 8. października w Starej Rzeźni, a 9. października, podczas koncertu finałowego poznamy zwycięzcę. Wtedy też w szczecińskiej Netto Arenie wystąpią Zalewski i Tymek.

Krzysztof Zalewski to tegoroczny laureat Fryderyków w trzech kategoriach: Autor Roku, Producent Roku (wspólnie z Andrzejem Markowskim) oraz Album Roku Pop Alternatywny. Wideo do piosenki "Annuszka" Zalewskiego docenione zostało w kategorii Teledysk Roku. Przełomem w jego twórczości była wydana w 2016 roku płyta „Złoto” – zresztą ozłoconej już przez Związek Producentów Audio Video.

Na tym albumie możemy usłyszeć, że mniej znaczy więcej, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar. Kolejny sukces przyniosła Krzysztofowi płyta „Zalewski śpiewa Niemena”.

Koncerty zagrane w wyjątkowym składzie, które promowały to wydawnictwo początkowo grane w klubach, przeniosły się do filharmonii i zabrzmiały w najpiękniejszych koncertowych salach w Polsce. Wszystkie te osiągnięcia złożyły się finalnie na nagrodę polskiej branży fonograficznej w postaci dwóch Fryderyków w 2018 roku.

Nagrody zostały wręczone w kategoriach Nowe Wykonanie za album „Zalewski śpiewa Niemena”, a także Kompozytor Roku, którą Krzysztof razem z Dawidem Podsiadło odebrał za utwór „Początek”. Dodatkowo teledysk do tej piosenki również został nagrodzony Fryderykiem.

W tym samym roku miała miejsce premiera nowego utworu pt. „Kurier”, który promował film Władysława Pasikowskiego o takim samym tytule. Rok 2020 to czas nowości. Po półrocznej ciszy oraz 4 latach od wydania ostatniego autorskiego albumu, Krzysztof wrócił z nowym albumem pt. „Zabawa”.

Tymek. Raper, piosenkarz, autor utworów muzycznych i tekstów, producent muzyczny oraz kompozytor. Wystąpił w 6 edycji Młodych Wilków w 2018. W tym samym roku nagrał i wydał singiel „Język ciała”, zapowiadający album Klubowe, który nagrał w duecie z Big Scythe. Piosenka stała się krajowym przebojem, a zrealizowany do niej teledysk osiągnął wynik ponad 146 mln wyświetleń w serwisie YouTube.

Utwór jest najpopularniejszą polskojęzyczną piosenką i zarazem także najpopularniejszym utworem polskiego artysty w serwisie Spotify z ponad 46 milionami odsłuchań. W 2019 roku osiągnął ponad 1 000 000 słuchaczy w serwisie Spotify, wyprzedzając Taco Hemingwaya.

W 2021 roku jako pierwszy artysta wywodzący się z kultury hiphopowej w Polsce otrzymał podwójny diament za singiel „Język Ciała”. Sprzedał w Polsce ponad 60 tys. płyt.

A o to nasi finaliści:

Serca x Antonina Wrocław

Serca to duet elektroniczny powstały z połączenia dwóch odległych światów. Tworzących go producentów w składzie Radek Baranowski i Kamil Jagiełło dzieli ogromna przestrzeń. Artyści na co dzień tworzą muzykę alternatywną i… punk rockową. Ich wspólnym językiem jest język bitów, onirycznych sampli i brzmień syntezatorowych. Do współpracy przy premierowym materiale Serca zaprosili wokalistkę – Antoninę, z którą momentalnie złapali wspólne fale. Efektem jest wspólna EP pt. „Egzotyczne sny”, która jest dostępna we wszystkich serwisach cyfrowych.

 

KLAUDIA DALIVA Gdańsk

Klaudia Daliva - wokal, gitara, bas, klawisze   Adam Gałek - cajon, djembe, perkusja  Martyna Gadek - drugi wokal, chórki

Klaudia Daliva to artystka o filipińskich korzeniach, która od urodzenia mieszka  i tworzy w Gdańsku. Od czternastego roku życia jest muzykiem ulicznym gdańskiej starówki. Przełomem w jej działalności okazał się utwór "Mistakes", od początku do końca nagrany wyłącznie przy użyciu telefonu komórkowego. Odważne posunięcie popłaciło "Mistakes" można było usłyszeć między innymi w radiowej Czwórce, a niedługo później Klaudia została zaproszona na Soundrive Festival. Tymon Tymański, kilka miesięcy później zaproponował wspólną produkcję debiutanckiego, niezależnego singla "Wiosna".


Dressed As Humans  
Warszawa

Patryk Szymczak - gitara rytmiczna, wokal, teksty  Piotr Oleksy - gitara basowa  Konrad Gromek - gitara solowa  Kacper Pikuła – perkusja

Jest nas czterech: Patryk ( ten emocjonalny ), Piotr ( ten spokojny ), Konrad ( ten nerwowy ) i Kacper ( student ). Życie nie oszczędza inspiracji, więc pisząc teksty nie pozostaję mu dłużny, nie zamiatam jego przewinień pod dywan, tylko podaję je światu na tacy rozliczając się z życiem w każdym numerze. Kiedy boli ma boleć, kiedy cieszy ma cieszyć. Zawsze uważałem, że szczerość wobec odbiorcy jest najważniejsza, bo jeśli go okłamujemy to po jaką cholerę miałby marnować na nas swój czas?
 

Duns Oława

Aleksandra Kowalska - wokal, Jakub Kowalski - gitara, wokal

Robimy muzykę od kilku lat, w domu, we dwoje. Pichcimy ją na komputerze z dodatkiem gitar elektrycznych i wsparciem bębniarzy z Addictive Drums.  Synergia: kiedy jedno zanadto upiększa, wówczas drugie zbrzydza. Kiedy jedno podaje na surowo, drugie leje miodem.

Gdy się poznaliśmy, Kuba miał starego akustyka bez jednej struny. Na gwiazdkę dostał tę szóstą i pięć pozostałych. Ola zapisała się na lekcje gry na perkusji i nauczyła się grać na tyle, żeby zostać... wokalistką. Kuba w tym czasie nakupił gitar (jedną znalazł w krzakach) i efektów, interfejsa kupił i mocniejszego kompa, żeby móc nagrywać, kiedy tylko urodzony w międzyczasie synek raczy zasnąć. W minionym miesiącu zadebiutowaliśmy podczas Vertigo Summer Vibes jako support. Wkrótce gramy w rodzinnej Oławie itd.


Elektro Mahatma 
Kalisz

Sebastian Jochan - bity, gitara, wokale  Łukasz Jaskóła - bity, roboty, wokale  Marta Kościańska - wokal, perkusjonalia Dansterapia w szybkim tempie. Trzy poziomy ekspresji oparte na sile ludzkich ciał, energii elektrycznej i napędzie metafizycznym. Ruch to zdrowie, które potęguje uśmiech i wspólny rytm.

Krew Łódź

Zespół Krew powstał w Łodzi. Pierwsze miesiące działalności przeminęły na poszukiwaniu właściwego kierunku artystycznego, jak również talentów na terenie nie tylko Polski (Łódź, Gdynia), ale też poza jej granicami Meksyk (Meksyk, miasto stołeczne). Podstawowym kryterium w tym procesie była potrzeba możliwości osiągnięcia zamierzonego brzmienia bez żadnych kompromisów. W roku 2020 zakończono proces komponowania materiału na debiutancki album, a pod koniec roku zespół nawiązał współpracę z Hasselhoff Studio, gdzie pod okiem Pawła Cieślaka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych producentów w Polsce, rozpoczął nagrania do pierwszego singla pt. "Plaga".


Parasoul 
Szczecin

Agenor Hofmann-Delbor - wokal, gitara, harmonijka  Jakub Herdzik - gitara  Łukasz Szczepaniec - bas  Artur Grochowski - perkusja  Aleksander Jastrząb – klawisze Parasoul - Exhale  Parasoul - Distant Land

Parasoul to zespół ze Szczecina stworzony przez doświadczonych muzyków, grający z pasją muzykę zainspirowaną motown, soul i funk, przenosząc je w nowoczesne brzmienia. Zespół tworzy pięciu doświadczonych muzyków i ma już na koncie kilka sukcesów w postaci finałów konkursów, telewizyjnych realizacji koncertów, premier radiowych.

Zespół skupia się na autorskich kompozycjach, okazjonalnie oddając hołd klasykom. Dzięki charyzmatycznemu liderowi nawiązującemu dobry kontakt z publicznością, koncerty przyciągają różne pokolenia słuchaczy, tworząc długo niezapomnianą atmosferę. Obecnie zespół promuje debiutancki album "Exhale" wydany w czerwcu 2021 roku.

 

Maciej Ramisz Pabianice

Maciej Ramisz - ur. 5.01.1993, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Pabianicach. Multi-instrumentalista i wokalista. Założyciel zespołu Young Stadium Club oraz członek zespołu Happysad z którym do tej pory zagrał ok. 400 koncertów na terenie całej Polski i nagrał trzy krążki długogrające. Obecnie większość́ swojego wolnego czasu poświęca pracy nad swoim debiutanckim, solowym albumem.
 

Sabina Szewczyk Rydułtowy

Sabina Szewczyk wspólnie z Krzysztofem Mandryszem tworzą muzykę i teksty. Krzysztof odpowiedzialny w projekcie jest również za gitarę basową i produkcje.    Koncertowo wspierają ich:  Natalia Krząkała – perkusja i  Marek Kowalski – gitara.

Łagodny, mglisty wokal, dźwięki syntezatora  i instrumentów akustycznych,  doskonale oddają charakter projektu.

 

Larva Warszawa

Aleksander Czerw-wokal, sample,  Bartłomiej Niezgoda-gitara, bas, klawisze, sample,  Łukasz Smutek- perkusja,

Larva to  trzech przyjaciół: wokalista Alek, perkusista/tekściarz Łukasz oraz gitarzysta/klawiszowiec Bary.

Początki wspólnego tworzenia, zbiegły się z zakończeniem współpracy Alka i Łukasza w zespole Edward With Gun. Chłopaki zaprosili wtedy do współpracy Barego, który w czasach liceum, grał na perkusji w kapeli, gdzie wokalistą był również Alek. Wspólnie spędzony czas na rozmowach o muzyce i próbach tworzenia pierwszych dźwięków przynosiły efekty w postaci utworów, które trafiały do "szuflady"-był to okres poszukiwania własnego brzmienia.

I tak, na początku 2021 roku projekt zyskał nazwę "Larva", oraz wypuścił dwa utwory: "Znikam" i "Dante". Obecnie zespół nagrywa wideo do ich trzeciej kompozycji, oraz pracuje nad wydaniem pierwszej EPki zawierającej 3 nowe utwory. 

Przez 14. dotychczasowych edycji do festiwalowego konkursu zgłosiło się blisko 3500 wykonawców z całego kraju. Do tegorocznej piętnastej edycji, blisko 300 wykonawców.

Dyrektorem artystycznym FMT i przewodniczącą jury jest Katarzyna Nosowska. Nagrodą dla zdobywcy Grand Prix festiwalu jest wydanie cyfrowe singla przez wytwórnię Kayax w ramach projektu "My Name Is New” i związane z tym działania promocyjne i public relations, oraz bonusy finansowe ufundowane przez Szczecińską Agencję Artystyczną.

W piątek 8. października odbędą się przesłuchania konkursowe, podczas których wystąpi wybrana przez jury 10 finalistów. Wtedy też zostanie wyłoniona trójka wykonawców, którą usłyszymy podczas koncertu finałowego w sobotę 9 października.

Bilety do nabycia na bilety.fm.

https://bit.ly/2VdswEZ

 

Szczegółowe informacje o konkursie i festiwalu znajdują się na stronie www.festiwalmlodychtalentow.pl

08.10.2021